Informācija par darbību

Informācija par Latvijas Zvērinātu revidentu asociācijas darbību 2021.gadā

Latvijas Zvērinātu revidentu asociācija (turpmāk tekstā – LZRA) ir sagatavojusi un publicē šo ziņojumu atbilstoši Revīzijas pakalpojumu likuma 6.panta sestajai daļai.

LZRA ir neatkarīga Latvijas zvērinātu revidentu (turpmāk – zvērināti revidenti) profesionāla korporācija, kurā pēc profesionālās darbības principiem apvienojušies visi zvērināti revidenti un zvērinātu revidentu komercsabiedrības, kas statūtos noteiktajā kārtībā uzņemti LZRA.

LZRA īsteno zvērināto revidentu profesionālo pašpārvaldi, pārstāv un aizstāv savu biedru profesionālās intereses Latvijas Republikā un ārzemēs. LZRA darbība ir vērsta uz Revīzijas pakalpojumu likumā noteikto mērķu sasniegšanu un uzdevumu izpildi. LZRA organizē zvērinātu revidentu pretendentu kvalifikācijas eksāmenus, lemj par sertifikāta izsniegšanu, anulēšanu vai darbības apturēšanu zvērinātam revidentam, lemj par licenču izsniegšanu, anulēšanu un darbības apturēšanu zvērinātu revidentu komercsabiedrībām, kā arī kārto un regulāri atjauno Latvijas Zvērinātu revidentu reģistru un Zvērinātu revidentu komercsabiedrību reģistru, un kontrolē ētikas un kvalitātes normu ievērošanu gan zvērinātu revidentu, gan zvērinātu revidentu komercsabiedrību darbībā. Sadarbībā ar Finanšu ministriju LZRA kārto un regulāri atjauno Trešo valstu revidentu un Trešo valstu revidentu komercsabiedrību reģistru. 2021.gadā šajā reģistrā netika veikts neviens ieraksts.

2021.gadā LZRA pārstāvēja 172 zvērinātu revidentu un 112 zvērinātu revidentu komercsabiedrību intereses (skaits norādīts uz 2021.gada 31.decembri), nodrošinot LZRA biedrus ar Starptautisko revīzijas standartu tulkojumiem, palīgmateriāliem revīzijām un citu informatīvo materiālu.

2021.gadā LZRA izsniedza 5 zvērinātu revidentu sertifikātus un 3 zvērinātu revidentu komercsabiedrības licences, kā arī anulēja 6 zvērinātu revidentu sertifikātus un 8 zvērinātu revidentu komercsabiedrību licences. Turklāt aizvadītajā gadā LZRA izskatīja 13 Latvijas zvērinātu revidentu pretendentu iesniegumus ar lūgumu atzīt trīs gadu pieredzi revīzijas darbā un atļaut kārtot zvērinātu revidentu kvalifikācijas eksāmenus, un visu pretendentu pieredzi atzina par atbilstošu zvērināta revidenta kvalifikācijai un atļāva kārtot eksāmenus.


LZRA 2021.gadā ir notikušas:

–         4 biedru kopsapulces;

–         1 vasaras konference;

–         14 valdes sēdes un 19 valdes elektroniskie balsojumi;

–     5 pastāvīgo komiteju (Eksaminācijas, Ētikas, Izglītības, Kvalitātes un Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas novēršanas un sankciju ievērošanas normatīvo aktu izpildes uzraudzības) sēdes un elektroniskie balsojumi.

2021.gadā tika turpināta sadarbība ar LZRA uzraudzības institūciju – Finanšu ministriju, kā arī ar citām valsts institūcijām: Revīzijas konsultatīvo padomi, Valsts kasi, Valsts ieņēmumu dienestu, Valsts kontroli, Ārlietu ministriju, Iekšlietu ministriju un Finanšu izlūkošanas dienestu.

 

LZRA valdes priekšsēdētāja Sandra Vilcāne, valdes locekļi un citi LZRA biedri 2021.gadā piedalījās un turpināja sniegt priekšlikumus Finanšu ministrijas organizētajā darba grupā jaunā Grāmatvedības likuma izstrādē un likumprojekta “Grozījumi Revīzijas pakalpojumu likumā” starpinstitūciju saskaņošanas sēdēs. Saeimas Aizsardzības, Iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai nosūtīti priekšlikumi par likumprojektu “Grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā” un sniegts atzinums par Ministru kabineta noteikumu projektu “Noteikumi par aizdomīgu darījumu ziņojumu un sliekšņa deklarācijas iesniegšanas kārtību un saturu”. Sniegti viedokļi un saskaņojumi par vairākiem citiem normatīvo dokumentu projektiem, kas skar zvērinātu revidentu profesionālo darbību.

 

2021.gadā notika viena zvērinātu revidentu kvalifikācijas eksāmenu sesija, kurā piedalījās 30 zvērinātu revidentu pretendenti, no tiem 10 pretendenti eksāmenus kārtoja pirmo reizi. Tāpat 2021.gada notika no 2020.gada sesijas pārceltais eksāmens “Biznesa vadība”, kas 2020.gadā tika atlikts uz nenoteiktu laiku, ņemot vērā valstī izsludināto ārkārtējo situāciju saistībā ar vīrusa Covid-19 izplatīšanos un Ministru kabineta 2020.gada 6.novembra rīkojumā Nr. 655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” noteiktos ierobežojumus.

Zvērinātu revidentu pretendentiem ir sekmīgi jānokārto 5 kvalifikācijas eksāmeni:

– Revīzija;

– Grāmatvedība;

– Nodokļi un nodevas;

– Tiesības;

– Biznesa vadība.

Katra eksāmena pieņemšanai LZRA Eksaminācijas komitejas izveido Eksaminācijas komisiju trīs līdz četru locekļu sastāvā. Eksaminācijas komisijas sastāvā ir zvērināti revidenti un LZRA pieaicināti nozaru (jomu) speciālisti.

Katru zvērinātu revidentu kvalifikācijas eksāmenu kārtoja vidēji 12 pretendenti. 2021.gada sesijas laikā tika pieņemti un izlaboti 60 eksāmena darbi. Lai eksāmena darbs būtu sekmīgi nokārtots, nepieciešams iegūt 70 punktus no 100 iespējamiem. 2021.gada sesijā ar 70 un vairāk punktiem tika novērtēti 38 no 60 iesniegtajiem darbiem.

Saskaņā ar Zvērinātu revidentu kvalifikācijas eksāmenu nolikumā noteikto, zvērināta revidenta pretendentam ir tiesības iepazīties ar sava zvērināta revidenta kvalifikācijas eksāmena vērtējumu un iesniegt pamatotu sūdzību LZRA Eksaminācijas komitejas priekšsēdētājam viena mēneša laikā no dienas, kad pretendents ir saņēmis eksāmena komisijas paziņojumu par eksāmena rezultātiem. Šo iespēju – atkārtoti izvērtēt 2021.gada eksāmena darbus – izmantoja 2 pretendenti. LZRA izpilddirektore, izvērtējot saņemtos iesniegumus, pārskatīja pretendentiem piešķirto punktu skaitu.

2021.gadā tika reorganizēta LZRA veiktā kvalitātes kontroles pārbaužu procesa vadība, ar mērķi uzlabot šo procesu efektivitāti un kvalitāti, un apstiprināts jauns Revīzijas pakalpojumu kvalitātes kontroles nolikums. Kopš 2021.gada 14.septembra darbā pieņemts LZRA Izpilddirektores vietnieks kvalitātes kontroles jautājumos Roberts Ikaunieks, kurš ciešā sadarbībā ar LZRA Kvalitātes kontroles komiteju organizē un vada zvērinātu revidentu un zvērinātu revidentu prakšu kvalitātes kontroles pārbaužu ciklus.

Atbilstoši Revīzijas pakalpojumu likuma prasībām 2021. gadā tika plānotas 27 kārtējās kvalitātes kontroles pārbaudes, no kurām faktiski tika veiktas 25 kārtējās kvalitātes kontroles pārbaudes zvērinātu revidentu praksēs. 2 zvērinātu revidentu praksēs kvalitātes kontroles pārbaudes netika veiktas, līdz ar to LZRA tiek izskatīts jautājums par šo prakšu atbildīgā zvērinātā revidenta sertifikāta darbības apturēšanu. Ņemot vērā valstī esošo epidemioloģisko situāciju, liela daļa no kvalitātes kontrolieru veiktajām pārbaudēm tika veiktas attālināti, izmantojot tiešsaistes platformu piedāvātās iespējas. Attālinātu pārbaužu veikšana ir pagarinājusi pārbaužu veikšanas periodu un pārbaužu rezultātu saskaņošanas laiku starp pārbaudāmo praksi un kontrolieriem, tādēļ 1 praksē veikto pārbaužu rezultāti vēl nav apstiprināti. No 25 pārbaudītajām praksēm, kuru rezultāti ir apstiprināti, 23 prakses sekmīgi izgāja kvalitātes kontroles pārbaudi, bet 2 prakses – neizgāja kvalitātes kontroles pārbaudi. Pēc pilnas kvalitātes kontroles procesa pabeigšanas ar LZRA Kvalitātes komitejas Ziņojumu par zvērinātu revidentu profesionālās darbības kvalitātes kontrolēm LZRA biedru praksēs 2021.gadā varēs iepazīties LZRA mājas lapā http://www.lzra.lv/kvalitates-kontroles-jautajumi.html. Zvērinātu revidentu un zvērinātu revidentu komercsabiedrību darba atbilstību Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma prasībām un Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likuma prasībām LZRA pārbauda specializētajās AML/TF/PF pārbaudēs.

2021.gadā LZRA nav piemērojusi disciplinārsodus zvērinātiem revidentiem. LZRA izpilddirektore 2021.gadā nolēma izbeigt divas pret zvērinātiem revidentiem ierosinātās disciplinārlietas: viena disciplinārlieta tika izbeigta, jo saskaņā ar LZRA Disciplinārlietu nolikuma 4.punktu bija pagājuši divi gadi no disciplinārpārkāpuma izdarīšanas dienas, savukārt otra disciplinārlieta tika izbeigta, jo zvērināts revidents anulēja savu zvērināta revidenta sertifikātu.

Atbilstoši 7.Starptautisko grāmatvežu profesionālās izglītības standartam zvērinātu revidentu izglītības turpināšana tiek veikta, pamatojoties uz ieguldījuma pieeju, nosakot nemainīgu mācību aktivitāšu apjomu, kas tiek uzskatīts par atbilstošu, lai attīstītu un pilnveidotu kompetenci. Saskaņā ar LZRA 2018.gada 19.decembra kopsapulcē apstiprināto Nolikumu par zvērinātu revidentu obligāto apmācību un ņemot vērā nepieciešamību uzturēt zvērinātu revidentu kompetenci tādā līmenī, lai atbilstoši sniegtu revīzijas pakalpojumus, katram zvērinātam revidentam obligāti jāiziet ne mazāk kā 30 akadēmiskās stundas ilga apmācība gadā (apmācību procesa stundas revīzijas, nodokļu, grāmatvedības, biznesa vadības un tiesību nozarēs), bet ne mazāk kā 120 akadēmiskās stundas – trīs sezonu ciklā. Šo procesu kontrolē un pārbauda LZRA Izglītības komiteja, kas sadarbībā ar LZRA Izglītības centru veido apmācību programmas.

Saskaņā ar LZRA statūtiem, administratīvos aktus LZRA vārdā izdod LZRA izpilddirektors, kura lēmumus var pārsūdzēt Finanšu ministrijā. 2021.gadā ir izdots 51 administratīvais akts, no kuriem neviens nav pārsūdzēts.

 

Nozīmīgākie LZRA uzdevumi 2022.gadā

 Pildīt Latvijas Republikas likumā “Revīzijas pakalpojumu likums” LZRA noteikto pienākumu nodrošināt profesionālo standartu un ētikas normu, kā arī citu uz profesiju attiecināmo regulējošo normatīvo aktu ievērošanu un Latvijas Zvērinātu revidentu asociācijas biedru profesionālās darbības uzraudzību.

Turpināt sniegt priekšlikumus Finanšu ministrijai revīzijas pakalpojumu regulējuma uzlabojumiem un sekmēt Direktīvas 2014/56/ES prasību ieviešanu Latvijā, aicinot pilnveidot likuma “Revīzijas pakalpojumu likums” normas.

 

Sadarbībā ar citām profesionālajām sabiedriskajām organizācijām, veicināt finanšu pārskatu sistēmas uzlabošanu.

Organizēt diskusijas ar sabiedriskajām organizācijām, piemēram, Latvijas Darba devēju konfederāciju, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru, Latvijas Republikas Grāmatvežu asociāciju un citām organizācijām par revīzijas un uzskaites jautājumiem un to nozīmi ekonomikas attīstībā.

Sekot jaunumiem Starptautiskās grāmatvežu federācijas izdotajam revīzijas un citu saistītu pakalpojumu normatīvajā regulējumā, nodrošināt to savlaicīgu tulkojumu un izvietošanu LZRA mājas lapā.

Veicināt LZRA biedru tālākizglītības iespējas, organizējot regulārus profesionālos seminārus un lekcijas. Sekmēt Latvijas zvērinātu revidentu kvalifikācijas uzturēšanu un paaugstināšanu.

Veikt Latvijas zvērinātu revidentu pretendentu sagatavošanu eksāmeniem un to eksaminēšanu. Sadarboties ar Finanšu ministriju zvērinātu revidentu sertificēšanas un zvērinātu revidentu komercsabiedrību licencēšanas jautājumos.

Turpināt pilnveidot kvalitātes kontroli zvērinātu revidentu praksēs. Turpināt sadarbību ar Finanšu ministriju, kas nodrošina revīzijas profesijas publisko pārraudzību.

Pilnveidot sadarbību ar Valsts kontroli pašvaldību un valsts kapitālsabiedrību revīzijas jautājumos. Organizēt revidentiem kopīgas apmācības par finanšu un lietderības revīziju jautājumiem.

Regulāri sadarboties ar citām valsts pārvaldes iestādēm un ārvalstu starptautiskām profesionālām organizācijām, veicinot profesijas reputācijas un atpazīstamības izaugsmi.

Pilnveidot LZRA mājas lapu, izstrādājot jaunu lapas dizainu un funkcionalitāti. Nodrošināt LZRA biedrus ar mājas lapā regulāri atjaunotu informāciju par LZRA un revīzijas pakalpojumu aktualitātēm.